Testis Torsiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Testisler sperm kanallarının üzerinde asılı bir vaziyette bulunur. Bu kanallar üzerinden ise testisler beslenecektir. Yani bu kan damarları testisler için oldukça önemlidir. Testis burulması durumu söz konusu olduğunda ise damarlar sıkışır ve testislere kan ulaşımı sağlanamaz. Herhangi bir nedene ihtiyaç duymamasının yanında uyku anında da karşınıza çıkabilir. Ağır bir fiziksel hareket sonrasında da oluşabiliyor. Öncelikle bu hastalık için sunulan belirtilerin ne olduğu anlaşılmalıdır. Bu belirtilerden herhangi biri karşınıza çıktığı anda ise uzman bir ürologdan yardım almak çok önemli bir konu oluyor. Bu rahatsızlığın belirtilerine bakıldığı zaman bunlar bulunuyor:

  • Tek bir testis üzerinde ani bir ağrı ve şiddetli bir sancı,
  • Skrotum bölümünde testislerin hareket etmesi,
  • Bulantının ve kusmanın oluşması,
  • Bayılma durumunun oluşması,
  • Kasık bölgesinde ani bir şişme,
  • Yükselip düşen, dengesiz ateş durumu,
  • Testisler üzerinde ani bir ağrı olma durumu acil bir durumdur.

Testis burulması genel olarak çok sıklıkla oluşan bir durum değildir. Çok küçük olan çocuklarda ya da ergenlik çapında olan çocuklarda görülmesi söz konusudur. Tabi ki her yaşta meydana gelebilir. Bu nedenle de insanların herhangi bir ağrıda uzman bir ürologdan yardım alması, özellikle de ani giren sancı ve ağrılarda direkt olarak acile başvurması çok önemli bir konu olacaktır. İlerlemesi demek ameliyat olmak demektir. O nedenle de ilerlemeden yakalanması özellikle de fiziksel muayene ile birlikte düzeltilebilmesi anlamına geliyor.

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sürekli olarak aynı bölümde oluşan sancı çok önemli bir belirtidir. Bunun yanında bulantı durumunun oluşması da yine bunun belirtilerindendir. Burada baygınlık hissi söz konusu olabilir. Eğer ki skrotum bölgesinin içerisinde iltihaplanma durumunun olması ya da tümör bulunması da yine bu ağrılara, sancılara neden olabilir. Eğer ki ayaktayken testisi yukarı kaldırdığınızda burulma rahatsızlığında canınız oldukça fazla ağrıyacaktır. Bu durumun bazı aşamalarında testisi yukarı doğru kaldırmak adına cerrahi bir müdahale söz konusu olabiliyor.

Eğer ki bir anda giren ani bi sancı söz konusu olduğunda tıbbi yardım almak çok önemlidir. 1-2 saat içerisinde burulma düzeltilmezse o zaman ameliyat gerektirebiliyor. Yani burada 1-2 saat içerisinde testise kan gitmemesi demek, testisin körelmesi ve sonuç olarak ameliyat ile alınması anlamına gelecektir.

Tedavisi ve Ameliyatı

Burulma durumunda uzman doktorun testisi ilk yerine getirmesi gerekiyor. Bunun için de bir ameliyat durumu söz konusu olacaktır. Bu aşamada düzeltme durumu da yerine getirme durumu da oluşabiliyor. Bunun yanında ameliyat sırasında bu durumun bir daha oluşmasını önlemek amacı ile diğer testis üzerinde de tespit işlemlerinin yapılacağını unutmamalısınız. Bazı durumlarda ise hiçbir şekilde ameliyata gerek kalmayabiliyor. Bu durumda fiziksel bir muayene sayesinde doktor testisi çevirebiliyor ve yerine koyabiliyor.

Erkeklerde sık görülme olasılığı olmasa da dikkatsiz davranıldığı zaman bu durumun karşınıza çıkması ihtimali de yükselmiş oluyor. O nedenle de hareketlere dikkat etmek, özellikle de taşınılan eşyaların ağırlıklarına odaklanmak çok önemli oluyor. Eğer ki ani oluşan bir durum değilse, yavaş oluşan bir durum ise ve başında tespit edilebiliyorsa o zaman doktorun yapacağı küçük bir hamle sayesinde düzelme söz konusu olabiliyor. Ama ilerlemiş olan durumlarda ya da ani oluşan durumlarda ne yazık ki ameliyat söz konusu oluyor. Genel olarak ameliyatlarda testislerin her birinin bağlanması ve sabitlenmesi gerekiyor. Daha sonrasında da bu rahatsızlık karşınıza çıkmasın istiyorsanız o zaman doktorun bu önerisine kulak verin.